42 ₴
Мінімальна сума замовлення на сайті — 200 грн
Застосування сухого меленого імбиру дуже широке. Цей продукт уже давно зайняв почесне місце в таких сферах, як кулінарія, народна медицина та косметологія. У кожній зоні корінь імбиру відрізняється по-своєму і став дуже знаменитою спецією, ліками, а також косметичним засобом.
У кулінарії подрібнений сушений імбир дуже популярний. Напевно, немає такої страви, у яку можна було б додати цю пекучу пряність. Його додають у салати, супи, овочеві та грибні закуски. Також імбир чудово поєднується з крупами, сиром і бобовими.
Дуже часто цю спецію використовують для приготування маринадів і соусів, які підходять для м'яса, риби й овочів. Не рідше мелений імбир містить до складу десертів і напоїв, причому як алкогольних, так і безалкогольних. Особливо популярними вважаються імбирний чай і кава.
У деяких європейських країнах цю пряність додають у пироги та морозиво, а ще її використовують під час консервування варення, джемів і компотів.
Будь-яка страва, приготована з імбиром, має оригінальний смак і вишуканий аромат. Однак перш ніж додавати його в будь-який делікатес, треба знати правила його використання. Так, наприклад, у м'ясні страви мелена імбирну спецію рекомендується додавати за п'ятнадцять хвилин до готовності, тоді як соуси потрібно заправляти імбиром уже після приготування. В напої спеція кладеться після закінчення готування, а в тісто — у процесі замішування.
Крім цього, необхідно знати дозування цього продукту. На один кілограм м'яса додається не більш ніж одну чайну ложку сухого меленого імбиру, на кілограм тіста або один літр рідини — 1 грам, на порцію десерту — 2 міліграми.
Якщо мелений імбир використовувати в правильній пропорції, то навіть звичайна страва набуде оригінального смаку й аромату.
Корисні властивості сухого меленого імбиру різноманітні й багатогранні. Цей продукт містить понад чотирисот сполук і є противірусним, антиоксидантним, антисептичним і протизапальним засобом. Також імбир має антибактеріальну, відхаркувальну та знеболювальну дію, що розширює спектр його можливостей у сфері медицини.
До основних компонентів, що містяться в імбирі, належать:
Крім цього, цей продукт багатий на корисні мінерали (залізо, калій, кальцій, натрій, хром тощо), жирні кислоти (олеїнова, каприлова, лінолева) і такі речовини, як аспаригін. Ще корінь імбиру насичений харчовими волокнами та ефірною олією.
Вживати цю пряність рекомендується в таких випадках:
До всього іншого, імбир справляється з розладами травної системи, тому деякі лікарі рекомендують вживати його в їжу навіть просто для профілактики, причому як дорослим, так і дітям.
У китайській медицині стверджують, що сухий імбир може сприяти поліпшенню пам'яті, що дає змогу ясно мислити впродовж усього життя.
Сушений мелений корінь імбиру лікує хвороби, пов'язані з печінкою, а ще він підвищує потенцію. Це універсальні ліки, і в наші дні вони дуже цінуються в народній медицині.
ред і протипоказання сухого меленого імбиру мають бути відомі кожному, кому доводиться використовувати цю популярну спецію в домашніх умовах. Нанести істотну шкоду організму ця пряність може виключно в разі неправильного її застосування. Використовувати імбир у кулінарії, косметології та медицині потрібно лише в тій кількості, яку йдеться в рецептах. У разі передозування цього продукту можуть виникнути побічні ефекти, як-от алергічна реакція, нудота та блювання.
Не рекомендується вживати сухий мелений імбир у таких випадках:
Категорично протипоказаний цей продукт дітям до трьох років!
Попри те, що мелений сухий імбир є прекрасною пекучою спецією, ефективним лікувальним і косметичним засобом, використовувати його необхідно з обережністю!
Основні | |
---|---|
Країна виробник | Україна |
Тип спецій | Імбир |
Користувацькі характеристики | |
Виробник | Роса-Фарм |